Madeira

Stále neobjevená

Pro mnoho cestovatelů je ostrov Madeira zatím velkou neznámou. Nachází se uprostřed Atlantského oceánu, ve vzdálenosti 1.000 kilometrů od hlavního města Portugalska Lisabonu. Administrativně totiž Madeira právě pod Portugalsko spadá. K nejbližšímu pobřeží, do afrického Maroka, je to odsud asi 500 kilometrů. Je škoda, že Madeira si zatím své místo na turistickém nebi teprve hledá. Jde totiž o skutečně překrásný kus země. Ne nadarmo se souostroví Madeira přezdívá ostrovy ječného jara nebo také ostrov levád podle zdejších zavlažovacích kanálů. Turisté, kteří se přeci jen na ostrov Madeira vypraví, pak bývají obvykle uchváceni jeho až neuvěřitelnou a rozmanitou krásou.

Zajímavá historie

Historie ostrova Madeira se začala psát na začátku 15. století. Přesně v roce 1418 totiž přistál u břehů ostrova Madeira portugalský mořeplavec Jindřich. Nedlouho poté padlo rozhodnutí, že tento na vláhu bohatý a díky sopečné činnosti úrodný ostrov bude sloužit jako kolonie pro pěstování tehdy nedostatkové a drahé cukrové třtiny. Postupem času se pěstované plodiny změnili a cukrovou třtinu nahradila vinná réva. Madeira je díky svému vyhlášenému vínu známá i v současnosti a víno je jedním z nejdůležitějších obchodních artiklů ostrova.

Britský vliv

S příchodem viktoriánského období a průmyslové revoluce si ostrov Madeira oblíbili Britové. Ti sem cestují odpočinout si od deštivého a poměrně chladného počasí na Britských ostrovech. A podobně jako ve svých koloniích, i na Madeiře si začali prostředí přizpůsobovat svým požadavkům a standardům. Díky bohatým Britům je možné na ostrově Madeira v současné době stále ještě spatřit staré luxusní panské domy, kterým se tady říká quinty. A protože britské kolonie se nacházely tou dobou všude po zeměkouli a Britové z nich s oblibou dováželi nejrůznější cizokrajné rostlinstvo nejen do Británie, ale i dalších míst, byla Madeira díky svým příznivým klimatickým podmínkám a dostatku vláhy ideálním místem, kde se daly založit bohaté botanické zahrady.

Protože Madeira netrpí nedostatkem vláhy a po celý rok tady panuje příjemně teplé počasí, přírodě se zde daří. Příroda je tudíž hlavním lákadlem, proč turisté na ostrov Madeira cestují. Obliba mezi britskými občany se od minulého století až do současnosti prakticky nezměnila, právě naopak. Většina turistů, přilétajících na Madeiru, pochází právě z Britských ostrovů. V turistických centrech je pak možné ve stále větší míře zaslechnout nejen angličtinu, ale v poslední době i francouzštinu a další jazyky. I když je na Madeiře spousta příležitostí, jak se vykoupat v průzračně čistém Atlantiku, většina turistů sem cestuje kvůli poznávání jejího úžasného vnitrozemí.

Levády

Charakteristickým znakem ostrova jsou zdejší zavlažovací kanály, zvaném levády. I když ostrov má vláhy dostatek, již v 16. století se Ostrované rozhodli, že vodu přivedou i do míst, která tak bohatá na srážky nejsou. V současnosti je zavlažovacími kanály protkána prakticky celá Madeira. A protože podél kanálů byly současně vybudovány i chodníčky, aby bylo možné levády udržovat, dnes nabízejí turistům skvělou možnost, jak poznat vnitrozemí ostrova. Podél levád je tak možné dojít i do míst, kam by se za normální situace člověk nedostal. Znalci ostrova Madeira říkají, že právě na chodnících podél zavlažovacích kanálů je možné spatřit vůbec ty nejkrásnější výhledy na celém ostrově Madeira.

Dobrodružství na cestě

Protože však byli stavitelé levád omezeni nutným spádem vody a nemohli tak úplně volit trasu zavlažovacího kanálu, turisté během procházek či delších tůr zažijí i trochu adrenalinu. Na některých levádách, a to zejména v blízkosti hlavních turistických středisek ostrova Madeira, je možné potkat spoustu dalších turistů. Jiné kanály, a to zejména ty ve vnitrozemí ostrova Madeira, jsou téměř liduprázdné. A často procházejí zajímavými místy. Turisté tak budou muset například procházet uměle vyhloubenými jeskyněmi a tunely a nebo se chodník v některém místě jednoduše vytratí. Pak je nutné jít vodou přímo v levádě. Na mnoha místech na ostrově jsou u levád větší či menší vodopády. A zejména v horkém létě poskytují turistům vítané osvěžení průzračně čistou a příjemně studenou vodou.

Vavříny

K dalším zajímavostem ostrova Madeira patří zdejší vavřínové lesy. Tyto lesy ve třetihorách pokrývaly velkou část Evropy a severní Afriky, ovšem do současnosti se dochovaly pouze na ostrovech v Atlantiku jakým je právě Madeira. Další vavřínové háje je pak možné spatřit ještě třeba na Azorských ostrovech nebo na populárních Kanárských ostrovech. Na Madeiře jsou však tyto lesy zdaleka největší a pokrývají dokonce celých 20% území ostrova. Tuto přírodní zajímavost ocenila i mezinárodní organizace UNESCO a Madeira je od roku 1999 zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví. Největší vavřínový les se nachází v oblasti Ribeira Frio ve vnitrozemí ostrova v jeho západní části. V těchto místech byl také vyhlášen stejnojmenný národní park. Od Porto da Cruz na pobřeží leží Ribeira Frio ve vzdálenosti asi 7 kilometrů vzdušnou čarou. Nedaleko městečka Porto Moniz na severozápadním výběžku ostrova se pak nachází další, i když daleko menší vavřínový les Fanal.

Moře a koupání

Koupání je na Madeiře trošku komplikovanější než v klasických prázdninových letoviscích v Egyptě, Řecku nebo Turecku. Typické dlouhé písečné pláže s řadami slunečníků a lehátek tady rozhodně nečekejte. Podél členitého pobřeží ostrova Madeira se nacházejí spíše menší pláže, ukryté mezi skalisky, a s horším přístupem k nim. A velice podobně je to i se vstupem z pláží do vody. Ten nemusí být vždy ideální. Tyto podmínky však zaručují, že na zdejších plážích se turisté rozhodně nesetkají s davy dalších koupajících se návštěvníků ostrova Madeira. Ovšem romantické duše a turisté, kteří se rádi koupou na plážích takřka o samotě, se budou na Madeiře cítit jako v pozemském ráji. Některé z pláží na ostrově Madeira jsou pak dosažitelné pouze po mořské hladině lodí nebo člunem. Další možnosti ke koupání jsou malé bazénky, které ostrované postavili přímo na pobřeží nedaleko moře. Počasí ke koupání je na ostrově Madeira téměř ideální. V červnu se zde teplota moře pohybuje kolem 20 stupňů a do září stoupá až na velice příjemný 26 stupňů.

Porto Santo

Kdo by se chtěl v této části Atlantského oceánu dobře vykoupat, měl by svou cestu směřovat na nedaleký ostrov Porto Santo. Na ostrově Porto Santo, který leží ve vzdálenosti asi 60 kilometrů severovýchodním směrem od ostrova Madeira, se bude určitě líbit milovníkům plážového lenošení a bezstarostného odpočinku. Ostrov Porto Santo se totiž může pochlubit téměř 10 kilometrů dlouhou pláží s povrchem ze zlatavého písku. Moře podél ní je průzračně čisté a není se co divit, že si tento ostrov oblíbili i příznivci potápění. Na ostrově Porto Santo je pak k vidění i třeba dům známého mořeplavce Kryštofa Kolumba.

Turistika

K nejoblíbenějším činnostem turistů, cestujících na ostrov Madeira, je horská turistika. Nejznámějším přechodem na Madeiře, který každý rok absolvuje několik tisíc turistů ze všech koutů světa, je hřebenový přechod z vrcholu Pico Arieiro na Pico Ruivo. Jde o celodenní výlet, přičemž první vrchol se nalézá v nadmořské výšce 1.818 metrů a cesta končí na dalším vrcholu v nadmořské výšce 1.862 metrů. Na ostrově je možné domluvit i dopravu, kdy si turisté buď zaplatí lokálního průvodce, nebo se dopravní firmou nechají odvést na začátek trasy a na konci trasy je následně tatáž přepravní firma vyzvedne a odveze zpátky do hotelu nebo penzionu.