Azorské ostrovy

Poloha Azorských ostrovů

Azorské ostrovy, jež se nacházejí asi 1.600 kilometrů západně od pobřeží Portugalska, leží ve vodách Atlantského oceánu v oblasti zvané Makaronésie. Vzhledem ke vzdálenosti od kontinentální Evropy se zatím Azorským ostrovům masová turistika vyhýbá a turisté je pro dovolenou zatím neobjevili. Dá se tak říci, že Azorské ostrovy jsou nejzápadnějším územím Evropy s nádechem exotiky. Geograficky se Azorské ostrovy nacházejí na stejné zeměpisné šířce, jako například oblíbené Baleárské ostrovy, k nimž patří Mallorca, Menorca, Ibiza a další menší ostrovy.

azorske-ostrovy-mestecko

Historie Azorských ostrovů

Azorské ostrovy vděčí za svůj vznik podmořské sopečné činnosti. Leží totiž na hranici euroasijské a severoamerické tektonické desky. Podvodní vulkanická činnost je na tomto podmořském hřebeni, táhnoucím se napříč Atlantským oceánem, velmi častá. Z geologického hlediska je nejmladším z Azorských ostrovů ostrov Pico, jež leží zhruba uprostřed celého souostroví. Vzhledem k jeho geologickému stáří je zdejší nejvyšší hora s názvem Alto de Pico, zvedající se více než 2.350 metrů nad mořskou hladinu, stále ještě aktivní. Obyvatelé Azor, stejně tak jako turisté, mají možnost občas pozorovat nejrůznější průvodní jevy vulkanické činnosti.

Alto de Pico

Hora Alto de Pico je oblíbeným výletním cílem. A vzhledem ke skutečnosti, že dovolená na Azorských ostrovech je atraktivní zejména pro milovníky přírody a horské turistiky, k jejímu vrcholu se na půldenní výstup vydávají každé léto stovky návštěvníků Azorských ostrovů. Odměnou po namáhavém výstupu na vrcholek Alto de Pico je jim jedinečný výhled na okolní ostrovy. Je odsud krásně vidět všech pět hlavních obydlených ostrovů Azorského souostroví.

azorske-ostrovy-pico

Faial

Necelých deset kilometrů západně od ostrova Pico se nalézá ostrov Faial. Ten vstoupil do povědomí široké veřejnosti roku 1957 mohutnou sopečnou explozí. Její pozůstatky jsou dodnes dobře patrné na západním výběžku ostrova, nedaleko majáku Farol da Ponta dos Capelinhos. Tento maják dříve stával na okraji ostrova. Dnes jej ovšem zakrývají pozůstatky již zmiňované sopečné exploze a ze západního směru není maják z moře paradoxně vůbec vidět. Turisté, kteří na nejzápadnější výběžek ostrova Faial zavítají, by určitě neměli vynechat návštěvu výstavy ve starém majáku. V něm mohou shlédnout expozici týkající se sopečné erupce z roku 1957.

To, že Azorské ostrovy vznikly sopečnou činností, je vidět prakticky na každém z ostrovů. V jejich vnitrozemí se nalézají stovky nejrůznějších kráterů a vyhaslých vulkánů. Řadu z nich dnes vyplňuje nashromážděná dešťová voda. Tvoří tak jedinečné přírodní scenérie, které jsou častým objektem fotografů. K nejznámějším z nich patří oblast s názvem Lagoas das Furnas, která leží na ostrově Sao Miguel. Díky tektonické činnosti jsou zde velmi aktivní termální prameny a dokonce se tady nad vařící vodou z vulkanických vřídel vaří zdejší speciality.

azorske-ostrovy-vnitrozemi

Podnebí a příroda na Azorech

Podnebí Azorských ostrovů nejvíce ovlivňuje Atlantský oceán. Během celého roku zde fouká poměrně silný vítr. Ostrovní klima je mírné a vhodné spíše pro turistiku či nejrůznější plachtařské sporty podél pobřeží než pro typickou letní dovolenou u moře. Milovníci plážového lenošení a odpočinku by zdejší podnebí pravděpodobně označili jako poměrně chladné a odpovídající létu, jaké důvěrně známe z České republiky. Podobně jsou zde daleko častější srážky než bývají v oblíbených dovolenkových destinacích na stejné zeměpisné šířce ve Středomoří. Dostatek srážek ovšem dává Azorským ostrovům svěží a zelený charakter. A proto je dovolená na tomto souostroví tolik oblíbená mezi milovníky přírody.

Vegetace v blízkosti sopečných kráterů na Azorském souostroví je lidskou činností zatím téměř nedotčená. Během dlouhých tůr po vnitrozemí ostrovů ji mohou obdivovat příznivci pěší či horské turistiky, kteří se sem vydávají. Vzhledem k dostatku podzemní vody se na ostrovech nalézá celá řada přírodních pramenů, které jsou navíc bohaté na nejrůznější minerální látky. Dostatek vláhy je znát prakticky na každém kroku. I obydlí ostrovanů tu bývají často dekorována nejrůznějšími květinami jak v záhonech na přilehlých zahrádkách, tak v květináčích na oknech a terasách.

azorske-ostrovy-pobrezi

Jak je obecně známo, vulkanická půda je velmi úrodná. Na Azorech se proto dají pěstovat prakticky všechny plodiny. Turisté, kteří na Azorské ostrovy zavítají, se tu mohu setkat jak se subtropickým a tropickým ovocem, ke kterému patří například ananasy nebo banány, tak také s celou řadou vinic. Na nich se dobře daří vinné révě a ta je dále zpracovávána na kvalitní vína. Zajímavostí Azor je, že na již zmiňovaném ostrově Sao Miguel se dokonce pěstuje čaj! Jde o jediné plantáže této plodiny v Evropě.

Dovolená na Azorských ostrovech

Dovolená na Azorských ostrovech je tudíž ideálním způsobem, jak trávit volný čas odpočinku a relaxace jak pro aktivní jedince, kteří se rádi věnují kupříkladu pěší turistice nebo cyklistice, tak je dovolená na Azorech populární mezi vyznavači windsurfingu, kitingu a dalších plachtařských sportů. Díky prakticky neustále vanoucímu větru od moře zde pro tyto sporty panují skvělé podmínky.