Pláže Menorky

Menorca coby Popelka Baleárských ostrovů

Znalci Baleárských ostrovů, k nimž patří turisticky známé a oblíbené destinace Mallorca, Menorca, Ibiza, Formentera a další menší ostrovy, často tvrdí, že tolik pláží, jako má Menorca, nemá žádný další ostrov nejen v Baleárském souostroví, ale dokonce v celém Středomoří. Protože však Menorca v minulosti často byla a v současnosti stále ještě leží jakoby ve stínu svých, mezi turisty daleko známějších, sestřiček Ibizy a Mallorky, desítky zdejších jedinečných pláží bývají i uprostřed hlavní turistické sezóny prakticky poloprázdné. Davy turistů tady rozhodně nečekejte.

Stručná historie Menorky

Důvodů, proč se turistický ruch na ostrově Menorca zatím tolik nerozvinul jako v případě nedaleké Mallorky a Ibizy, je hned několik. Ve vztahu k Mallorce šlo vždy o velikost a význam ostrova v rámci celého souostroví. V případě Baleárských ostrovů, a to i historicky, byla vždy správním centrem Mallorca. A není se co divit, že právě proto nejvíce turistů, cestujících na dovolenou právě na Baleáry, končívalo a končí v letoviscích tohoto ostrova a nikoliv na Menorce. A Ibiza, která je sice menší než Malorca a administrativně není tak významná, si však během posledních desetiletí vydobyla pověst místa, kde zábava nekončí se západem slunce. Mladší ročníky, a to zejména ze západní Evropy, sem jezdí v počtu několika desítek tisíc užít si bujarý noční život, taneční hudbu a nekončící veselí.

Dalším z důvodu je potom rozhodnutí generála Francisca Franka v polovině minulého století. Ten nechtěl na Menorce připustit masový rozvoj turistického ruchu. Chtěl ji zachovat v původní podobě i pro budoucnost. Proto se na Menorce nevyskytují žádné rozsáhlé hotelové komplexy a ani betonové budovy, které jsou známe z ostrovů Mallorca nebo Ibiza. Venkovská atmosféra je na ostrově Menorca všudypřítomná. Ostrov si až do současnosti zachoval svůj klid a pohodu.

Pláže a koupání na Menorce

Geograficky je možné Menorcu rozdělit na dvě naprosto odlišné části. Severní pobřeží se může pochlubit typickými středomořskými plážemi. Ty mají povrch z jemného písku zlatavé barvy a do průzračně čistých vod Středozemního moře klesají jen pozvolna. Proto je jih ostrova Menorca vhodný pro rodinnou dovolenou. Dobře se tady budou cítit i méně zdatní plavci.

Naopak jižní pobřeží je o poznání drsnější. Pobřežní čára je lemována několika desítkami větších či menších zálivů. Ty zde příroda za staletí ve skalním podloží vytvořila. Pláže na jihu ostrova Menorca pak nejčastěji vyplňují tyto zálivy. Jejich písek má většinou bílou barvu. A protože většina zdejších pláží je přístupná pouze z moře, turistům bývá doporučováno zapůjčení kajaku nebo motorové lodě. S nimi se pak mohou vydat na průzkum jižního pobřeží ostrova Menorca na vlastní pěst.

Utajené pláže Menorky

Turisté, kteří již nějaký čas na ostrově Menorca strávili, pak obvykle doporučují zapůjčit si malý osobní automobil nebo motocykl. S nimi se pak dá vydat za poznáním zdejších pláží na vlastní pěst. Cesta je velmi jednoduchá: ostrov napříč protíná asi 50 kilometrů dlouhá hlavní silnice. Ta spojuje hlavní město Mahon na východním pobřeží ostrova s městem Ciutadella, ležícím nedaleko nejzápadnějšího výběžku ostrova.

Z hlavním silnice pak vedou prakticky ke všem po pevnině dostupným plážím úzké odbočky. Ty je možné využít k dopravě pohodlně až na tyto pláže. Čím dále od hotelů a dalších ubytovacích zařízení tyto pláže leží, tím spíše si na ní budou moci zejména romanticky založení turisté užívat horkého středomořského slunce a průzračně čisté vody v okolí ostrova Menorca v takřka dokonalém soukromí.