Ibiza

Baleárský ostrov

Aktuální mezinárodní situace ve světě cestování a dovoleným zrovna moc nepřeje. Možnosti, kde si užít příjemnou a pohodovou letní dovolenou, se prakticky každým rokem měním. Nicméně ke stabilně klidným a bezpečným oblastem se určitě řadí Evropa. Z evropských destinací patří k těm vůbec nejoblíbenějším jihoevropské Španělsko. Kromě celé řady letovisek na pobřeží Středozemního moře nabízí Španělsko svým návštěvníkům i několik souostroví. K nim se řadí jak populární Kanárské ostrovy v Atlantiku, tak také nám bližší Baleárské ostrovy. Ty se rozkládají v západní části Středozemního moře, ve vzdálenosti kolem dvou stovek kilometrů od španělského pobřeží. Většina turistů určitě bude znát největší z baleárských ostrovů, ostrov Mallorca. K velice populárním turistickým destinacím však patří i daleko menší Ibiza.

Třetí největší

Ostrov Ibiza určitě nepatří ve Středomoří k největším. Vždyť jeho rozloha nedosahuje ani šesti stovek kilometrů čtverečních. Jeho velikost tak lze přirovnat třeba k území našeho hlavního města Prahy. Asi 10 kilometrů jižním směrem od ostrova Ibiza se rozkládá malý ostrůvek Formentera. Další známé ostrovy Baleárského souostroví, Mallorca a Menorca, jsou pak k nalezení necelých 100 kilometrů východním směrem. Do Valencie, nejbližšího velkého města na Španělském pobřeží, je to z ostrova Ibiza asi 150 kilometrů.

Blízko k ČR

Jednou z velkých výhod letní dovolené na ostrově Ibiza pro naše turisty je její blízkost k České republice. Doba letu z Prahy na mezinárodní letiště ostrova Ibiza trvá jen asi dvě a půl hodiny. Cestující za tu dobu urazí vzduchem vzdálenost přibližně 1.700 kilometrů.

Příjemné podnebí

Důvodů, proč tolik Evropanů cestuje strávit svou dovolenou právě na ostrov Ibiza, je hned několik. Během hlavní letní sezóny, v době školních prázdnin, se teploty na ostrově Ibiza pohybují kolem 30 stupňů Celsia. Jsou tak příjemné prakticky pro všechny turisty, kteří se rozhodli trávit svůj zasloužený čas volna a odpočinku právě na tomto středomořském ostrově. Rtuť teploměru tady jen zřídkakdy atakuje 40 stupňů Celsia. A třeba právě kvůli vysokým letním teplotám necestuje spousta turistů do takových destinací na pobřeží Středozemního moře, jako je třeba Turecko nebo severoafrický Egypt. Díky své zeměpisné poloze, která je na úrovni třeba Řecka nebo jižní Itálie, pak na Ibize nehrozí ani chladnější noci, které jsou tak charakteristické třeba pro již zmiňované Kanárské ostrovy.

Nekončící zábava

Jak již bylo zmíněno dříve, Ibiza skutečně nepatří k největším ostrovům. Na délku měří něco přes 40 kilometrů a její šířka se v nejširším místě pohybuje kolem 20 kilometrů. To ale Ibizu nikterak nedegraduje a každým rokem přilétají či připlouvají na tento půvabný ostrov téměř tři miliony turistů ze všech koutů světa. Ibiza je velice atraktivní zejména mezi mladšími ročníky. Má totiž pověst destinace, v níž zábava a život s přicházejícím večerem rozhodně neusíná. Nekončící párty a permanentní zábava vyprofilovaly ostrov Ibiza do jedné z nejoblíbenějších destinací pro letní dovolenou hlavně mezi jedinci, toužícími po zábavě jak přes den, tak po setmění.

Něco pro každého

Z pohledu zábavy a nočního života je nejrušnější oblastí ostrova jeho jižní a východní pobřeží. Právě tady se totiž nacházejí ta nejznámější prázdninová letoviska na Ibize, která každým rokem přivítají desetitisíce turistů nejen ze všech koutů především Evropy. To ale neznamená, že by na Ibize nemohli strávit příjemnou a pohodovou letní dovolenou i turisté, kteří vyhledávají spíše klid a pohodu. Právě pro tuto cílovou skupinu jsou jako stvořena malá a vesměs klidná letoviska podél severozápadního pobřeží ostrova Ibiza.

Eivissa

Stejnojmenné hlavní město ostrova, jež je možné zaregistrovat též pod španělským názvem Eivissa, je k nalezení na jihovýchodním pobřeží. V jeho těsné blízkosti se rozkládá mezinárodní letiště a město je současně největším přístavem na ostrově. Druhým největším přístavem Ibizy je pak městečko Sant Antoni de Portmany na opačném konci. Z jeho přístavu vyplouvají lodě směrem španělskou Valencii.

Na seznamu UNESCO

Není bez zajímavosti, že Eivissa se díky svým jedinečným památkám dostala až na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Tvář současné Eivissy formovali zejména Kartaginci. Ti tomuto ostrovu vládli několik staletí v prvním tisíciletí před naším letopočtem. V současné době mohou turisté v hlavním městě obdivovat kupříkladu mohutné hradby či katedrálu v takzvaném Horním městě. Zdejší katedrála Panny Marie Sněžné se stala jakýmsi symbolem hlavního města ostrova. Pro návštěvníky hlavního města Ibizy je lákavá též romantická procházka skrze křivolaké uličky v historickém centru města. Centrum je mimochodem nejstarší městskou čtvrtí z celých Baleárských ostrovů, která se dochovala až do dnešních dnů.

Atraktivní pláže

Díky rozloze ostrova a značnému množství turistů, které sem pravidelně zavítá, je celkem pochopitelné, že pláže v těch nejznámějších turistických střediscích na ostrově Ibiza bývají, a to zejména během hlavní turistické sezóny, velice rušné. Bohužel v některých případech, a to především v nejvyšší turistické sezóně, se nedá jejich stav popsat jinak než jako přeplněné. Díky morfologii pobřeží ostrova Ibiza nejsou zdejší pláže nijak široké a tak jim chybí prostor, potřebný pro takové množství koupání chtivých jedinců.

Povrch většiny z pláží na Ibize tvoří jemný bílý písek. Ibizské pláže tak dokonale naplňují představy většiny turistů o příjemné dovolené u moře. Návštěvníci Ibizy, kteří by si chtěli na ostrovních plážích užít trochu soukromí, mohou buď rovnou volit ubytování na západní straně ostrova, nebo se na vypůjčeném skútru či autem mohou do těchto míst ze svého hotelu nebo apartmánu dopravit.

Formentera

Díky blízkosti ostrova Formentera patří lodní výlety z Ibizy na tento nejmenší z Baleárských ostrovů k oblíbeným aktivitám, které si turisté na ostrově Ibiza během své dovolené dopřávají. Z Eivissy vyplouvá směrem k Formenteře každý den více než 50 nejrůznějších lodí. A co tak láká turisty na výlet na nedalekou Formenteru? Jsou to zejména její nádherné bílé pláže, často rafinovaně skryté mezi skalnatými útesy. Mimochodem právě na Formenteře se nalézá i údajně jedna z deseti nejkrásnějších pláží na celém světě s názvem Playa de Ses Illetas. Lodě, vyplouvající z přístavu v hlavním městě ostrova Ibiza Eivissa, musí během plavby k ostrovu Formentera překonat vzdálenost jen asi 20 kilometrů. A tak cesta netrvá nijak dlouho. Na Formenteře je možné strávit příjemný den koupáním nebo třeba i poznávání vnitrozemí tohoto maličkého ostrova. A s přicházejícím večerem se pak turisté opět lodí vracejí ke svému ubytování na ostrově Ibiza.