Ostrov Lesbos

Největší na severu Egejského moře

Řecký ostrov Lesbos je k nalezení v severovýchodní části Egejského moře. Co do velikosti náleží Lesbu mezi ostrovy v Řecku 3. místo. Většími jsou už pouze Kréta a Evia. V severní části Egejského moře, kde Lesbos leží, je ostrovem největším. Jeho rozloha přesahuje 1.600 kilometrů čtverečních. Délka pobřeží činí více než 300 kilometrů. Z celého Středomoří je Lesbos osmým největším ostrovem. Hlavním městem Lesbu je Mytilene. Tento překrásný přístav se nalézá na východním pobřeží ostrova. Mytilene je nejlidnatějším městem na Lesbu. Trvale tady žije kolem 30 tisíc obyvatel. To je celá jedna třetina všech ostrovanů. Dominantu hlavního města tvoří stará byzantská pevnost, která byla vybudována nedaleko zdejšího přístavu.

Pláže na Lesbu

Většina turistů přilétá nebo připlouvá na dovolenou na Lesbos hlavně kvůli zdejším plážím. Těch se na dlouhém lesboském pobřeží vytvořilo několik desítek. Každý z turistů, kteří se rozhodli strávit svou dovolenou právě na ostrově Lesbos, si tak tady bude moci najít svou ideální pláž. K nejznámějším místům, kde se dá na Lesbu koupat, určitě patří následující místa.

Ampelia

Na severovýchodním pobřeží ostrova Lesbos, jen asi 5 kilometrů západně od městečka Petra, se mohou turisté koupat na pláži s názvem Ampelia. Ta má na délku asi půl kilometru a je možné se k ní dostat pouze po šotolinové cestě. Komplikovanější cesta je hlavním důvodem, proč je pláž Ampelia i uprostřed léta poměrně prázdná. Severovýchodní okraj pláže Ampelia tvoří starý kostelík. Dokonalé se tu bude líbit turistům, kteří dávají přednost přírodním plážím před pulzujícími a intenzivně využívanými plážemi v blízkosti známých letovisek.

Anaxos

Jen necelé 2 kilometry severovýchodně od pláže Ampelia se v délce téměř jednoho kilometru táhne pláž Anaxos. Dle mnohých znalců ostrova Lesbos patří Anaxos k vůbec nejhezčím plážím na ostrově. Je z ní nádherný výhled na nedaleké ostrůvky. Povrch anaxoské pláže je tvořen z větší části pískem. Do moře se pláž Anaxos sklání jen pozvolna. Proto je vhodná k rodinné dovolené. Na skalnatém útesu u severovýchodního okraje pláže byla postavena atrapa větrného mlýnu. Ten se následně stal zdejším hlavním symbolem. Díky západní orientaci je možno na této pláži pozorovat jedny z nejkrásnějších západů slunce na ostrově Lesbos.

Gavathas

Taktéž na severním pobřeží, v západní části ostrova Lesbos, je situována pláž s názvem Gavathas. Ta vyplňuje prakticky celý, necelý kilometr široký, záliv. Přímo naproti pláži Gavathas leží malý ostrůvek Vrachonisida Megalonisi. U severní části pláže stojí několik malých domků a kostelíček. Čím se ale pláž Gavathas dostala do povědomí turistů je starý rezavějící tank z druhé světové války Chaffee. Ten stojí asi 50 metrů od zdejšího kostelíka a jeho hlaveň je namířena na blízké Turecko.

Kalo Limani

Bezmála 10 kilometrů východně od pláže Gavathas se dá po asi 5 kilometrů dlouhé prašné cestě, vedoucí z vesničky Skalochori, dostat na pláž Kalo Limani. Díky vcelku komplikované dostupnosti je pláž Kalo Limani po většinu roku prakticky liduprázdná. Jedinci, preferující klidné pláže před koupáním se se spoustou dalších turistů, si tady den u vody bezpochyby dokonale užijí. K dispozici je i malá taverna, kde je možné se během dne vcelku dobře najíst.

Kampos

Jen přes malý pahorek východně od pláže Gavathas se rozkládá pláž Kampos. Ačkoliv jde o jednu z nejdelších pláží na ostrově Lesbos, jejíž délka se blíží dvěma kilometrů, ani uprostřed hlavní turistické sezóny tady nepotkáte příliš mnoho dalších turistů. Nevede k ní totiž žádná zpevněná cesta. A tak se sem turisté dopravují většinou pěškyo. Okolí pláže Kampos je charakteristické tím, že je ve srovnání se zbytkem západní části ostrova Lesbos je daleko zelenější. Voda, přitékající z nedalekých hor, totiž zásobuje okolí pláže Kampos potřebnou vláhu. V blízkosti pláže je proto možné natrefit na malá políčka místních zemědělců.

Petra

Přímo u městečka Petra se turisté často koupou na stejnojmenné pláži. Ta údajně patří k tomu nejhezčímu, co může Lesbos svým návštěvníkům nabídnout. Pláže se táhne v délce bezmála pěti kilometrů prakticky podél celého severovýchodního okraje letoviska Petra. A tak to mají turisté z hotelů a penzionů v Petře k moři skutečně jen pár kroků. Z pláže je krásný výhled na okolní hory. Přímo proti pláži v Petře je v moři několik ostrůvků. Nad historickým centrem Petry se nad pláží tyčí stařičký kostelích Panagia Glikophilousa.

Sigri

Na nejzápadnějším výběžku ostrova Lesbos, přímo proti malému ostrůvku Nissopi, se rozkládá malebné letovisko Sigri se stejnojmennou pláží. Pláž má na délku takřka půl kilometru a vyplňuje malý záliv jižně od letoviska. Povrch pláže Sigri je tvořen jemným pískem a do moře se sklání jen pozvolna. Před vlivy otevřeného moře je pláž u Sigri chráněna již zmiňovaným ostrůvkem Nissopi. A tak je letovisko Sigri ideálním prázdninovým střediskem pro rodiče s malými dětmi. Zdejší pláž patří k nejhezčím na ostrově Lesbos. Nepřehlédnutelnou dominantu tvoří stará turecká pevnost.

Tavari

I když se na jižním pobřeží ostrova Lesbos nenachází tolik pláží jako na severu, i tady se mohou turisté koupat na krásných místech. Právě k takovým patří pláž Tavari. Ta leží u stejnojmenného letoviska v asi půl kilometru dlouhém zálivu. U Tavari je turistům k dispozici oblázkovo – písečná pláž, která je ze západu zakončena malým přístavem. Do Tavari se dá dostat po asfaltové cestě z městečka Mesotopos. Líbit se tu bude turistům, kteří si z pláže rádi zajdou do taverny na něco dobrého k jídlu a takéž mají rádi možnost si v blízkosti pláže nakoupit.

Památky

Pobyt na plážích a koupání v průzračně čistých vodách Egejského moře určitě patří k nejoblíbenějším činnostem, kterým se turisté na dovolené na Lesbu rádi věnují. Na Lesbos však přilétá i spousta turistů, kteří chtějí poznat nejen zdejší moře a pláže, ale i přírodu, historii a kulturu ostrova. Lesbos je pro takové jedince jako stvořený. Jeho vnitrozemí ukrývá řadu památek a zajímavých míst, které určitě stojí za návštěvu. K takovým místům patří kupříkladu hrady a jejich zříceniny.

Molyvos

Asi nejznámějším hradem na Lesbu je hrad nad městečkem Molyvos. Ten byl postaven už ve 14. století byzantinci, kteří tou dobou ostrovu vládli. Společně s malým přístavem, jenž leží asi kilometr západně od samotného hradu, tvoří dvě nejnavštěvovanější místa na ostrově Lesbos. Z hradu je krásný výhled nejen na samotné městečko a přístav, ale i přilehlé moře. Na opačné straně je možno dohlédnout daleko do vnitrozemí. Přístav Molyvos láká zejména romanticky založené turisty, aby poseděli ve zdejších tavernách, dali si něco dobrého k jídlu a přitom se kochali krásným výhledem. Přístav Molyvos je rušný prakticky celý den, ovšem nejvíce turistů je tady možné potkat s přicházejícím večerem.

Sigri

Další, taktéž hojně navštěvovanou historickou stavbou, je hrad v Sigri. Ten leží na malém poloostrově ve stejnojmenném městečku a za svůj vznik vděčí Turkům. Pochází z období turecké nadvlády a spolu s již zmiňovaným hradem Molyvos jde o nejvýznamnější historickou památku na Lesbu. Spolu s hradním komplexem v Mytilini přivítá tato trojice v čase dovolených nejvíce návštěvníků. Z hradu v Sigri se však do současnosti bohužel dochovaly je mohutné obranné zdi. Interiér hradu se nezaochoval. Z hradeb hradu je ovšem krásný výhled jak na Sigri samotné, tak i na přilehlé moře a přístav.

Eresou

Na jihozápadním pobřeží ostrova Lesbos se nachází i další historická zajímavost, zřícenina hradu Eresou. Z této původně mohutné budovy však do dnešních dnů mnoho nezbylo. Ovšem i tak stojí toto místo za návštěvu. Už jen proto, že je odtud nádherný výhled po okolí. Turisté, kteří budou během dovolené na Lesbu bydlet v blízkosti Eresou, by si rozhodně neměli nechat výlet na tuto překrásnou přírodní rozhlednu nechat ujít.

Kláštery

Lesbos je bohatý nejen na středověké pevnosti v podobě hradů, ale i na kláštery.

Moni Limonos

Nejznámějším klášterem na Lesbu je bezpochyby klášter Moni Limonos. Ten je k nalezení jen několik kilometrů nad největší zdejší zátokou Kaloni. V okolí kláštera Moni Limonos je k vidění i spousta dalších kaplí a kapliček. Zajímavostí je, že během turecké okupace sem Řekové umístili vzácnou sbírku historických knih.

Moni Ypsilou

Nejstarším klášterem na ostrově je klášter Moni Ypsilou. Ten turisté najdou na vrcholku Ordymnos, což je nejvyšší hora v západní části ostrova. Z kláštera je nádherný výhled po okolí. K moři je to z kláštera Moni Ypsilou nejblíže směrem na sever. Nejbližší pláž je asi 5 kilometrů daleko. Návštěvu tohoto kláštera si tak mohou užít pouze turisté, kteří se vydali na výlet dále do vnitrozemí Lesbu.

Zkamenělý les

Vesnička Sigri je známá ještě jednou zajímavostí. Tou je zkamenělý lest. Tato přírodní zajímavost se nalézá na východním okraji obce. Tento přírodní unikát je na světě možné spatřit už jen na jediném místě, a sice v americké Arizoně. Několik desítek milionů let staré kmeny stromů byly původně zasypány sopečným popelem při vulkanické erupci. Popel tyto původně organické objekty dokonale zakonzervoval a mohly se tudíž dochovat až do dnešních dnů. Eroze následně vulkanický popel rozpustila a zkamenělé kmeny se objevily na povrchu.

Termální prameny

Vulkanická činnost, která dala vzniknout nejen ostrovu Lesbos, ale i dalším ostrovům v Egejském moři, se na Lesbu projevuje mimo jiné aktivními horkými prameny. Ty nejznámější se nacházejí nedaleko vesničky Eftalou na severním pobřeží ostrova. Užít si horkou vulkanickou vodu je možné buď v hlavním lázeňském domě, nebo několika menších soukromých lázních. I v Eftalou je pochopitelně možné se vykoupat. Přímo u vesničky je zájemcům k dispozici malá oblázková pláž.