Korsika

4. největší ve Středomoří

Francouzská Korsika, 4. největší ostrov ve Středozemním moři, leží severně od ostrova Sardinie, na hranici Tyrhénského a Ligurského moře. Na pobřeží Itálie je to ze severního cípu Korsiky asi 100 kilometrů. Ke břehům Francie, do přístavu v Nice, je třeba plout necelých 300 kilometrů. Korsika bývá některými cestovateli nazývána jako pohoří uprostřed Středozemního moře. Na poměrně malém území, vždyť Korsika má na šířku necelých 100 kilometrů a na délku asi 180, je možno najít rozmanitou krajinu jako málokde. Překrásné pláže tady střídají nádherné hory ve vnitrozemí. Korsické pohoří doslova vybízí k cykloturistice nebo pěší turistice. Na ostrově Korsika se bude líbit i milovníkům horolezectví. Překrásná horská jezera a dravé řeky s průzračně čistou vodou tady ostře kontrastují s poklidným pobřežím. Korsika je zkrátka ideálním místem pro dovolenou bez ohledu na to, zda konkrétní jedinec patří k aktivním sportovcům, nebo preferuje plážové lenošení a pasivní odpočinek.

Svébytný ostrov

Břehy Korsiky omývá ze západu Ligurské moře a z východu pak moře Tyrhénské. Korsika a její obyvatelé dodnes žijí svým osobitým způsobem života. Svou dovolenou si tady tudíž maximálně užije každý, kdo se tomuto stylu přizpůsobí. Ostrované často říkají, že kdo jednou Korsiku navštíví, bude se sem stále vracet. Korsika je také údajně místem, kde se vyplní sny každého cestovatele. Kromě odpočinku na korsických plážích, cykloturistice či pěší turistice ve vnitrozemí sem turisté jezdí i kvůli korsické gastronomii. Ta je vyhlášená široko daleko. A určitě by byla škoda během pobytu v některém z letovisek na Korsice alespoň ochutnat některou z místních specialit.

Geografie

Pobřeží Korsiky je většinou skalnaté. Jeho délka se blíží 1.000 kilometrů. Korsické vnitrozemí je hornaté a díky dostatku vláhy hojně zalesněné. Více než dvě třetiny celkové plochy ostrova zabírá přírodní park Regional de la Corse. Korsika je typickou středomořskou destinací. Zdejší podnebí je charakteristické suchými léty se spoustou slunečního svitu a na srážky vydatnými zimami. Ve vnitrozemí ostrova, kde je nadmořská výška mnohem vyšší než při pobřeží, prší i v létě častěji. To je podobné jako třeba na Kanárských ostrovech. Na nejvyšších vrcholech Korsiky v zimě dokonce sněží. S přicházejícím jarem pak sníh postupně odtává a zásobuje zdejší řeky. I když je Korsika poměrně malá, může se chlubit více než 80 kilometrů dlouhou řekou s názvem Golo. Její pramen vyvěrá přímo pod nejvyšší zdejší horu Monte Cinto. Vrcholek Monte Cinto leží v nadmořské výšce 2.710 metrů. Korsika, ačkoliv není nijak velkým ostrovem, se může chlubit těžko uvěřitelnými pěti desítkami vrcholů, jejichž výška přesahuje 2.000 metrů.

Moře a koupání

Většina turistů však míří na Korsiku ne kvůli horám, ale kvůli zdejšímu moři. V oblasti Středozemního moře již není v současnosti moc míst, kde se mohou turisté koupat v malebných zátokách docela sami. Protože je Korsika nejméně zalidněnou částí Evropy, mají návštěvníci tohoto malebného ostrova stále ještě šanci takovou zátoku najít. Charakter většiny pláží na ostrově Korsika je zřejmý. Vzhledem ke skutečnosti, že jde o skalnatý ostrov, je většina korsických pláží kamenitá. Jedna z nejromantičtějších pláž na Korsice se nachází nedaleko městečka Porto ve stejnojmenném zálivu. Portská pláž je ze tří stran lemována skalami. Na Korsice je však možné najít i pláže s hrubým černým pískem. Jižní pobřeží Korsiky je pak vyhlášené plážemi, jejichž povrch tvoří jemný bílý písek. Jedna z nejhezčích pláží s bílým pískem na Korsice nese název Rondinara a je k nalezení nedaleko letoviska Bonifacio na nejjižnějším výběžku ostrova.

Pláže na jihu

Asi nejznámější pláží Korsiky je 3 kilometry dlouhá Palombaggia. Ta leží jen kousek od přístavu Porto Vecchio na východním pobřeží ostrova. Neboť pláž patří ke zdejší přírodní rezervaci, nejsou zde žádné hotelové komplexy a voda při pobřeží je krásně čistá. Bílý písek a zalesněné na hory v pozadí pak při pohledu od moře tvoří krásné panorama. Vzhledem ke skutečnosti, že jde o nejznámější pláž na Korsice a taktéž leží v blízkosti přístavu Porto Vecchio, bývá, a to zejména během hlavní turistické sezóny, poměrně rušná. Nedaleko Porto Vecchio pak mohou turisté navštívit i pláž s názvem Santa Giulia. Ta často vzbuzuje svou tyrkysově modrou vodou a okolním prostředím v nejednom turistovi pocit, že se nenachází ve Středomoří, ale někde v Karibiku. Její krása jí dokonce vynesla na seznam UNESCO. Mělké moře a pozvolný vstup do vody pak lákají na pláž Santa Giulia i rodiče s malými dětmi. V chráněné přírodní rezervaci leží i pláž Roccapina. Na ní je možno se vykoupat asi 15 kilometrů západně od městečka Bonifacio. Tato pláž je ovšem z pevniny jen obtížně dostupná. A tak se sem většina jejích návštěvníků dopravuje lodí. Z jižní strany lemuje pláž Roccapina skála, na níž se tyčí stará janovská strážní věž.

Severní pláže

I když by se mohlo stát, že na krásné pláže je bohaté pouze jižní pobřeží Korsiky, i na severozápadě ostrova Korsika jsou k nalezení bezpochyby zajímavé pláže. Jednou z nich je pláž Lotu. Ta je k nalezení nedaleko pouště Agriates, jak se této severozápadní části ostrova říká. I tento přírodní unikát se dostal na soupisku UNESCO. Necelého půl kilometru dlouhá pláž je, podobně jako třeba Roccapina, obtížně dostupná z pevniny. A tak se sem často sjíždějí majitelé jachet a dalších lodí. V oblasti Agriates leží i další pláž, která určitě stojí za návštěvu. Jde o pláž Saleccia. Ta je turistikou zatím zcela nedotčená a bílý písek na jejím povrchu s tyrkysově modrou vodou tu tvoří nezapomenutelné scenérie. Blízké vzrostlé borovice pak skýtají návštěvníkům pláže Saleccia vítaný stín uprostřed horkého léta. Pláž má na délku více než kilometr a tak na ní ani uprostřed turistické sezóny obvykle nepotkáte příliš mnoho dalších turistů.

Rodiště Napoleona

Není bez zajímavosti, že Korsika je taktéž rodištěm jednoho z nejslavnějších vojevůdců v dějinách Napoleona. Odkaz této historické osobnosti láká na Korsiku, a to zejména do přístavu Ajaccio na západním pobřeží, spoustu zájemců o historii. Turisté mohou v Ajacciu navštívit Napoleonův rodný dům a po celém městě je možné spatřit četné sochy tohoto panovníka. Turisté, kteří Ajaccio navštíví, by si určitě neměli nechat ujít možnost vystoupat k pevnosti na útesu. Z jejích hradeb je nádherný výhled nejen na samotné Ajaccio, ale i přilehlé pobřeží.

Turistika a cykloturistika

Dovolená na Korsice však nejsou jen překrásné pláže a koupání v průzračně čistém Středozemním moři, ale na Korsiku často míří i pěší turisté a milovníci cykloturistiky. Zdejší vnitrozemské hory jsou skrz na skrz protkány značenými turistickými stezkami. Ta vůbec nejdelší a nejznámější korsická turistická stezka nese název GR20 a její délka přesahuje 200 kilometrů. Turisté se během cesty po ní dostanou z úrovně mořské hladiny až do výšky více než 2.000 metrů. Cesta vede i podél zapadlých horských vesniček, které skutečně vypadají, jako by se tady zastavil čas. Křivolaké uličky a malé baráčky jsou nalepené těsně na sebe a v každé z nich nesmí chybět malý kostelík.

Historie

Bohatou historii a dávnou kulturu původních Korsičanů dokumentují mimo jiné skupiny menhirů Filitosa u obce Olme. Ty patří k vůbec nejnavštěvovanějším turistickým místům na ostrově Korsika. Nejstarší menhiry pocházejí z období dokonce více než 3.500 let před naším letopočtem. Na mnohých z nich je možné i v současnosti stále ještě rozeznat rysy lidského obličeje. Na nejrůznější monolity, o jejichž původu se dodnes vedou vášnivé diskuse, je ostrov Korsika ostatně velmi bohatá. Tyto zajímavé útvary je při výletech po korsickém vnitrozemí možné obdivovat takřka ve všech částech ostrova.