Dovolená na Kanárských ostrovech

Proč zrovna na Kanáry?

Oblíbená destinace nejen pro letní dovolenou Kanárské ostrovy by se daly charakterizovat jako malebné souostroví v Atlantském oceánu. Náleží ke španělským království a nacházejí se asi 200 kilometrů od pobřeží Západní Sahary.

lanzarote-plaz

Dovolená na Kanárských ostrovech je atraktivní zejména kvůli zdejšímu stálému počasí. To vysloužilo těmto ostrovům přízvisko ostrovy věčného jara. Mořský proud způsobuje, že i během zimy zde teploty zůstávají na velmi příjemný hodnotách a dá se tady koupat prakticky po celý rok. Průměrné teploty u hladiny moře ani během zimy na Kanárských ostrovech neklesají pod 17 stupňů Celsia. Teplota vody v moři se pohybuje kolem hodnoty dvaceti stupňů. V zimě má tudíž mořská voda v okolí ostrova příjemnou teplotu a ostrovy ohřívá. V létě je pak naopak příjemně chladivá. V té době se tu teploty vzduchu často šplhají ke třiceti stupňům. Dovolená během letních měsíců je tady tak pro mnoho návštěvníků souostroví Kanárské ostrovy příjemnější než v rozpálených letoviscích Egypta nebo Tuniska.

Výhody Kanárských ostrovů

Především v současném neklidném světě je pak velkým plusem pro Kanárské ostrovy jeho příslušnost ke Španělsku. Dovolená tu připomíná pobyt spíše ve španělském letovisku než v Africe, kam svou geografickou polohou Kanárské ostrovy patří. Turisté, kteří zvolí ke své dovolené toto souostroví, se tak mohou těšit na kvalitní a velmi dobře fungující infrastrukturu. Stejně jsou na tom i doplňkové služby, související s cestováním. I ty jsou poskytované na nejvyšší úrovni. Kanárské ostrovy mají pověst destinace, která je svým způsobem Evropou nedaleko Afriky.

kanarske-ostrovy-plaz

Vzhledem ke statutu bezcelní zóny přivítají turisté, kteří se rozhodli strávit dovolenou na Kanárských ostrovech ať už v rámci organizovaného zájezdu některou z cestovních kanceláří, nebo sem přiletěli na vlastní pěst, zdejší ceny. Ty jsou na evropské poměry poměrně nízké. Podobně jako zde stojí poměrně málo samotné ubytování, se tady dají koupit i další výrobky a služby za příjemné ceny.

Vnitrozemí a jeho poznávání

Toho často využívají turisté k průzkumu vnitrozemí jednotlivých ostrovů. Velmi často si zde najímají auta nebo malé motorky, neboť za vypůjčení auta se tu obvykle neplatí více než tři tisíce korun za týden. Skůtry a malé motocykly pak bývají ještě mnohem levnější. Ani palivo zde rozhodně nepatří k nejdražším v Evropě. Stejně tak je možné se najíst ve zdejších restauracích či si zajít na něco ostřejšího do četných barů nebo se pobavit na některou z diskoték za velmi rozumné částky. Za vše se na ostrovech platí poměrně málo a dovolená je tady vcelku levná.

Ostrovy Kanárského souostroví

Kanárské ostrovy jsou tvořeny sedmi ostrovy, z nichž jsou turistický využívány 4 největší. Jde o Gran Canarii, Lanzarote, Tenerife a Fureteventuru. Zbývající ostrovy La Palma, Gomera a El Hierro jsou pro turistiku a cestování využívány mnohem méně. To je způsobeno mimo jiné i tím, že na třech posledně jmenovaný ostrovech není vybudováno letiště. Turisté se sem proto přepravují trajekty z ostatních Kanárských ostrovů. Jejich dovolená tudíž začíná na některém z větších ostrovů a pak je ještě čeká trajekt do místa pobytu.

kanarske-ostrovy-utes

Gran Canaria

Nejznámějším ostrovem k prožití příjemné letní dovolené u moře z celého Kanárské souostroví je ostrov Gran Canaria. Ten má téměř dokonalý kruhový tvar a většina jeho návštěvníků míří do jeho jižní části, kde leží známé prázdninové středisko Maspalomas. To se proslavilo daleko za hranicemi Kanárských ostrovů a vlastně celého Španělska svým jedinečný přírodním úkazem. Jde o známé písečné duny. Ty připomínají jakousi minipoušť hned u pobřeží moře a dovolená tady připomíná pobyt u pouště na africkém kontinentu. Z pohledu turistického ruchu a cestování jde v případě Maspalomas o poměrně luxusní letovisko s moderními hotely. Ty jsou schopny uspokojit i ta nejnáročnější přání svých klientů, kteří se rozhodli jet na dovolenou na Kanárské ostrovy.

La Palma

Největším městem na ostrově je hlavní město La Palma, které se nachází v severovýchodní části ostrova. Na malém poloostrově nedaleko leží největší přístav na ostrově. Kdo se rozhodne během dovolené k návštěvě města La Palma, určitě by neměl vynechat návštěvu místní katedrály. Vnitrozemí ostrova Gran Canaria pak láká na jedinečné skalní útvary, které se jmenují Roque Bentayga a Roque Nublo. V těchto místech mají turisté často pocit, že se ocitli někde na Měsíci, neboť zdejší prostředí skutečně měsíční krajinu připomíná.

la-plama-pristav

Tenerife

Největším a také nejlidnatějším ostrovem z celého Kanárského souostroví je ostrov Tenerife. Ten leží ve vzdálenosti asi 60 kilometrů severozápadně od ostrova Gran Canaria. V jeho středu se tyčí nejvyšší vrchol nejen Kanárských ostrovů, ale dokonce celého Španělska, Pico de Teide. Tato bývalá obří sopka se šplhá do výšky 3718 metrů a je jednoznačnou dominantou celého ostrova. Hora a její okolí bylo vyhlášeno stejnojmenným národním parkem Pico de Teide. V současné době je vděčným cílem pro příznivce pěší turistiky a také milovníky přírody, pro něž je dovolená kombinující pobyt na zdejších plážích s možnostmi túr po vnitrozemí velice lákavá. Do národního parku se dá dostat buď pěšky, nebo se na vrchol Pico del Teide mohou turisté dopravit lanovkou.

Letoviska Tenerife

K nejoblíbenějším letoviskům na ostrově Tenerife patří Playa de las Américas či nedaleké Los Cristianos. Ta se nacházejí na nejjižnějším výběžku Tenerife, ve vzdálenosti asi 15 kilometrů od zdejšího letiště. Turisté, kteří si zvolili dovolenou právě v těchto letoviscích, tak nebudou muset absolvovat dlouhý transfer z letiště k jejich hotelu. Na opačné straně ostrova se pak nachází letovisko Puerto de la Cruz, které se vyznačuje bujnou a zelenou přírodou ve svém okolí. Zejména v kontrastu s horským regionem okolo Pico de Teide působí tato oblast jako z jiného světa.

Lanzarote

Za vznikem souostroví Kanárské ostrovy stojí sopečná činnost a tato skutečnost je nejlépe viditelná na nejvýchodnějším z nich, na Lanzarote. Charakterizovat by se dal jako krajina mnoha kráterů, prakticky bez lesů, a také nepřehlédnutelné tmavé sopečné půdy. Na ostrově zanechal jedinečné stopy umělec Cesar Manrique. Ten zde strávil praktický celý život. Jeho díla zdobí dodnes spoustu míst na ostrově a patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům.

gran-canaria-plaz

Park Timanfaya

Za návštěvu určitě stojí národní park Timanfaya, který se nachází na severozápadním pobřeží ostrova. Jde o sopečnou oblast, kde si můžete například v restauraci dát něco dobrého na grilu, který je ohřívám termální energií. Stejně tak je zde možné navštívit malebné jeskyně, vzniklé sopečnou činností. Na ostrově Lanzarote se vůbec nachází celá řada přírodních úkazů, které určitě stojí za návštěvu

Fuerteventura

Posledním ze čtveřice nejnavštěvovanější ostrovů je Furteventura. Ta leží jen asi 10 kilometrů jižně od již zmiňovaného Lanzarote a je charakteristická svými krásnými písečnými plážemi. Ty se stáhnout desítky kilometrů podél pobřeží. Tato skutečnost je velkou výhodou pro rodiny s dětmi, protože rodiče mohou nechat koupat i malé děti v moři samotné. Dovolená na Kanárských ostrovech se bude líbit jak jim, tak i jejich dětem. Podobně jsou rozměry místních pláží zárukou, že ani v nejvyšší turistické sezóně nebudou přeplněné.

K nejznámějším a také největším plážím na ostrově Fuertaventura patří kupříkladu Sotavento. A podobně jako na ostrově Gran Canaria, i tady se na severu, u městečka Corralejo, táhne rozsáhlá oblast písečných dun.

Menší ostrovy

Zbývající Kanárské ostrovy La Palma, La Gomera a El Hiero zatím nejsou tak turisticky využívány a proto je dovolená v jejich letoviscích především o klidu a pohodě. Každý z menších ostrůvků nabízí svým návštěvníkům něco jedinečného. Kdo nevyžaduje, aby byla jeho letní dovolená u moře synonymem pobytu v luxusu, ale je naopak dobrodružnější povahy, určitě se mu v na nich bude líbit.